Hesabım
USD
SEPETİNİZ 1 ÜRÜN - $0.00
Anasayfa Ürün Tanıtımı SFP Nedir?

SFP Nedir?

- SFP Türkiye

Fiber altyapı sistemlerinde ışık üzerinden taşınan sinyalleri elektriksel akım halinde sinyallere dönüştürmekte kullanılan modüldür. Genel olarak aktif cihaz adı verilen switchlerin tamamlayıcı cihazıdır. SFP modüller protokol bağımsızdırlar ve genellikle 155 Mbps veya 2,5 Gbps hızına kadar çalışmak üzere tasarlanmış arayüzleri vardır.

SFP modül slotlarına (yuvalarına) farklı standartlarda bakır veya fiber modüller takılabilir. Tek bir switch noktasında, bu sayede, farklı fiber optik ve/veya elektrik portları sağlayan bir hizmet sağlamak mümkün olmaktadır. Fiber ya da bakır portları sabit olan cihazlarda her farklı iletişim altyapısında (multi mode fiber, single mode fiber kısa mesafe, single mode fiber uzun mesafe, single mode fiber çok uzun mesafe gibi) ayrı bir aktif cihaz (switch) ihtiyacı gerekmektedir. Fakat bu durum, SFP kullanılması durumunda ekonomik olarak tek bir cihaz ile hybrid yapılar sağlanarak çözümlenebilmektedir. Birkaç farklı tipi bulunmaktadır;

Multi Mode SFP Nedir?

Multi mode fiber optik kablolarla birlikte kullanılmakta olan modül grubudur. SX modül olarak da adlandırılmaktadır. 850 nm dalga boyunda en fazla 550 mt. iletişim kapasiteyle 1.25 Gbps hızda (550 metre mesafeye kadar) veya 4.25 Gbps hızda (150 metre mesafeye kadar), bir başka ifadeyle100 Mbps arayüzler 2 Km’ye kadar, 1000 Mbps arayüzler ise 270-550 metre mesafeye kadar çalışabilirler.

Single Mode One Pair SFP Nedir?

Single mode directional SFP modül, iletişim için duplex (bir çift) fiber optik kablo kullanır. Kablonun bir kılı alış, diğer kılı gönderim için kullanılır.

Single mode SFP’lerde 1310 nm ve 1550 nm olarak iki farklı iletişim dalga boyu vardır. 1310 nm lazer SFP’ler 10-20 Km’ye kadar mesafelerde kullanılırken, 1550 nm lazer SFP modüller 300 Km’ye kadar iletişim sağlayabilmektedir. Tabi her bir SFP’nin çalışması için kablonun öteki ucuna konulacak SFP karşılığının da aynı dalga boyunda olması kesinlikle şarttır. Single mode directional modül tipleri kısaltılmış halleri ile aşağıdaki gibidir.

LX : 1310 nm dalga boyu, en fazla 10 Km uzaklık.

EX : 1310 nm dalga boyu, en fazla 40 Km uzaklık.

ZX : 1550 nm dalga boyu, en fazla 80 Km uzaklık.

EZX : 1550 nm dalga boyu, en fazla 120 Km uzaklık.

BX : 1490 nm/1310 nm çalışma dalga oyunda tek yönlü iki farklı dalga boyunda iletişim kurmak için 10 Km mesafeye kadar.

Single Mode Bidirectional (BI-DI) SFP Nedir?

Bu SFP modüller haberleşme için sadece tek kıl fiber kullanırlar. Özellikle Telekom operatörleri iletişim altyapılarında, GPON sistemlerinde ve diğer son kullanıcıya yönelik fiber Telekom servislerinde bidirectional arayüz kullanılmaktadır.

Bidirectional SFP modüller çift modlu çalışarak farklı dalga boyarında veri alma ve veri gönderimi yapabildiği için eşzamanlı olarak hem alım hem gönderim yapabilmektedir.

Bu SFP’ler seçilirken karşılıklı kullanılan SFP’lerin ters simetrik olarak seçilmesi gerekir. (alma ve gönderme frekansları tam tersi olmalıdır)

Related Posts